Суниця з нішевої культури вже вийшла на рівень повноцінної сільськогосподарської галузі. Але список засобів захисту рослин зареєстрованих на суницю в Україні все ще недостатній. В цій статті ми розглянемо основні хвороби садової суниці та препарати зареєстровані в Україні та(або) в США і ЄС для створення повноцінної схеми захисту. Ми не беремо до уваги генерики, а опишемо лише оригінальні препарати, які пройшли випробування та зареєстровані на суницю.

Сіра гниль

     Сіра гниль (Botritis Cinerea) або ботритис – це грибкове захворювання, яке активно розвивається при невисоких температурах (15-25 С) та підвищеній вологості повітря. Також на розвиток інфекції впливає наявність відмерлих решток рослин, що містяться  в соломі,тирсі. Зараження охоплює всю наземну частину рослини, на листках з’являються плями сірого кольору, на ягодах коричневато-сірі, які згодом перетворюються на суцільний сірий наліт. Ягоди втрачають смакові та товарні якості. Суниця найбільш уразлива до зараження в період цвітіння. Як і більшість хвороб сіру гниль легше попередити, але є і лікувальні препарати. Розглянемо основні фунгіциди для захисту суниці від сірої гнилі.

Гниль

     Світч 62,5 WG, в.г., Syngenta – контактно-проникаючий фунгіцид від Syngenta, який завдає не тільки стоп-ефект, а й має потужну лікувальну дію. Обробка проводиться на протязі вегетації і до збору врожаю. Перше обприскування – в першій фазі цвітіння, друге – після цвітіння. Не фітотоксичний. Світч зареєстрований в Україні і в Европі на суницю від сірої гнилі,бурої плямистості, білої плямистості та борошнистої роси.

  • Діюча речовина:  ципродоніл 375 г/л і флудиоксоніл 250 г/л
  • Норма витрати: 0,75- 1,0 кг/га (10 г/5 л води)
  • Період очікування:  В Україні – 7 днів, в ЕС – 3 дні
  • Кількість обробок: 2

    Тельдор 50 WG ,в.г., Bayer  – це системний фунгіцид з низьким класом токсичності, який захищає суницю від сірої гнилі, антракнозу, бурої плямистості і борошнистої роси. Унікальна дія препарату полягає в утворенні захисної плівки на поверхні рослини, що унеможливлює подальше проникнення патогенів. Обприскування в період вегетації.

  • Діюча речовина : фенгексамід 500 г/кг
  • Норми витрати: 0,8- 1,0 кг/га
  • Період очікування:  В Україні – 10 днів, в ЕС – 1 день
  • Кількість обробок: 1

     Луна Сенсейшн  500 SC, к.с., Bayer – системно-трансламінарний фунгіцид  для захисту від широкого спектру захворювань плодових культур. Обробка протягом вегетації, до завершення цвітіння. Фітотоксичність відсутня в разі дотримання інструкції застосування.  Луна Сенсейшн в Україні знаходиться в процесі реєстрації на суницю, зокрема на сіру гниль і плямистість. В Европі до зазначений хвороб додається антракноз.

  • Діюча речовина: флуопірам 250 г/л, трифлоксістробін 250 г/л
  • Норма витрати: 0,6-0,8 л/га
  • Кількість обробок: 2

     Сігнум, BASF – це системний фунгіцид для захисту від широкого комплексу хвороб. Препарат зареєстрований в Европі на суницю,а саме на сіру гниль, борошнисту росу і білу плямистість. Обробка проводиться в період цвітіння. В Україні Сігнум на суницю не зареєстрований.  Ідентичний по складу фунгіцид Белліс (інша концентрація піраклостробін 128 г/л, боскалід 252 г/л с) в Европі має реєстрацію на яблуні і груші, в Україні тільки на яблуні.

  • Діюча речовина : піраклостробін 67 г/л, боскалід 267 г/л
  • Норми витрати: 1,8 кг/га
  • Період очікування:  в ЕС – 3 дні
  • Кількість обробок: 2

    Серенада, Bayer – інноваційний біофунгіцид з бактерицидним ефектом. Працює проти широкого списку патогенів при обприскуванні рослин і грунту. В США використовується для боротьби з хворобами, що поширюються через грунт. В Україні Серенада знаходиться в процесі реєстрації на значний перелік культур, в тому числі на суницю, сіру гниль. Фунгіцид може використовуватись в органічному землеробстві.

  • Діюча речовина: bacillus subtilis штамму QST 713
  • Норми витрати: 4,0 – 8.0 л/га
  • Період очікування: о днів
  • Кількість обробок: 4

     Бесткур РК - системний біологічний фунгіцид проти сірої гнилі. Має вплив на борошнисту росу, фітофтороз, альтернаріоз та бактеріальні інфекції. Фунгіцид безпечний для навколишнього середовища. Не має періоду очікування перед збором врожаю. Препарат поєднавши з більшою частиною засобів захисту і рослин і добрив. Бесткур РК можна використовувати в органічному землеробстві. В Європі Бесткур використовується на садових, декоративних, овочевих і ягідних культурах.

  • Діюча речовина: екстракти Citrus aurantium L., Citrus reticulata - 30-50%) і L- вільні рослинні амінокислоти - 6,0% w / w. (В т.ч. N загальний - 1,3% w / w, комплекс органічних киcлот - 8,5% w / w та біофлавоноїди)

  • Норми витрати: 1,0 - 1.5 л / га

  • Період очікування: 0 днів

  • Кількість обробок: 3

    Топсін - М 500, к.с.,Summi Agro – системний фунгіцид, що має лікувальну і профілактичну дію. В країнах Європи фунгіцид дозволений для використання по суниці для боротьби з борошнистою росою, білою плямистістю та сірою гниллю. Обприскування проводять до цвітіння або після збору врожаю. В Україні Топсін М не має реєстрації по суниці.

  • Діюча речовина: тіофанат-метил 500 г/л
  • Норми витрати: 1,5 л/га
  • Кількість обробок: 1

 Борошниста роса

     Борошниста роса – це хвороба суниці, що спричинюється грибами паразитами родини борошнисторосяних. Уражається вся надземна частина рослини, спочатку виникає ледь помітний, білий наліт на зворотньому боці листків, згодом лист скручується, грубіє і поступово відмирає. Такі ж прояви помітні на квітах, бутонах та ягодах, останні набувають специфічного грибного аромату. Перші ознаки хвороби можна побачити на початку травня. Борошниста роса здатна забрати до 40% врожаю суниці. Основними методами боротьби є посадка здорових  рослин, правильна густота посадки, вчасне видалення вусиків та боротьба з бур’янами. Але в професійному вирощуванні не обійтись без планової обробки фунгіцидами, розглянемо основні препарати для боротьби з борошнистою росою на суниці.

Наліт

     Топаз 100 ЕС, к.е., Syngenta – ефективний, системний фунгіцид  для боротьби з борошнистою росою, американською борошнистою росою, сірою і бурою плямистістю та сірою гниллю. Перевагаю препарату є його ефективність при високих температурах, коли розвиток борошнистої роси найбільш активний. Обприскування на протязі вегетації. В Україні Топаз в стадії реєстрації на суницю.

  • Діюча речовина : пенконазол 100 г/л
  • Норми витрати: 0,3 л/га (6-9 мл/10 л води)
  • Період очікування:  в ЕС – 3 дні
  • Кількість обробок:  2

     Хорус, 75 WG, в.г., Syngenta – фунгіцид трансламінарно-контактної дії  для боротьба з борошнистою росою. Найбільшою перевагою препарату є його ефективність при низьких температурах (+4 С). Обробка проводиться  до та після цвітіння. В Україні Хорус по суниці дозволено використовувати у промисловому секторі. В ЕС препарат не зареєстровано на суницю.

  • Діюча речовина : ципродиніл 750 г/кг
  • Норми витрати: 0,4-0,7 кг/га (3-6 г/5 л води)
  • Період очікування:  7 днів
  • Кількість обробок:  2

     До фунгіцидів ефективних проти збудників борошнистої роси на суниці також слід віднести Сігнум, Луну Сенсейшн, Топсин М (детальний опис вище).

Біла плямистість

     Біла плямистість  - дуже поширена хвороба суниці, яку викликає грибковий патоген. Активний розвиток захворювання відбувається за умови загущення посадок, середньої температури 20-23 С, та при активному сонячному світлі. Зараження розвивається з середини травня, уражається вся наземна  частина рослини. Розпізнати хворобу можна за невеликими білими плямами на листках, діаметром до 2 мм, які мають темно-коричневе обрамлення. Відмінністю білої плямистості  є поява дірочок всередині плям, що згодом приводить до відмирання всього листка.  Для боротьби з білої плямистістю на суниці можна використовувати Світч, Сігнум, Хорус і Луну Сенсейшн (детальний опис препаратів вище)

Плями

Бура плямистість

     Бура плямистість – хвороба, що активно уражає листовий апарат суниці. Фаза активного розвитку припадає на другу половину літа. Плями досить великі, неправильної форми, темно-червоного кольору, розростаючись уражають весь лист, колір стає бурим і лист виглядає засохлим. Для профілактики та лікування суниці від бурої плямистості використовують Світч, Сігнум, Хорус і Луну Сенсейшн (детальний опис препаратів вище).

Плями 2

Фітофторозна гниль

     Фітофторозна гниль (фітофтороз) – поширена хвороба суниці, яка уражає ягоду на будь-якому етапі розвитку, також може з’являтись на цвіті. Основною передумовою розвитку хвороби є часті та сильні опади в період з травня по липень, поганий дренаж води, а також прямий контакт з грунтом. Активний розвиток хвороби відбувається при температурі  18-24 С, але чим вищий рівень вологості,тим більш широким стає температурний діапазон сприятливий для патогенну.  На зелених ягодах плями можуть бути зеленого або темно-коричневого кольору. Інфіковані стиглі ягоди важко відрізнити від здорових, але смак і запах таких суниць стає неприємним, гіркуватим. Профілактичними мірами боротьби з фітофторозом в посадках суниці є хороший дренаж грунту, відсутність загущення посадок (слід бути обережним з азотними добривами, які стимулюють ріст листового апарату та сприяють загущенню), належне провітрювання, обмежити прямий контакт ягід з грунтум (мульчування соломою, і т.д.).

Гниле

     Фунгіцидом для боротьби з фітофторозною гниллю в Україні є Альєтт – це системний фунгіцид для обробки розсадників суниці. Обприскування проводиться 0,2%ю суспензією препарату через місяць після висаджування , а 2й – ще через місяць.

  • Діюча речовина : фосетил алюмінію 800 г/кг
  • Норми витрати:  4 кг/га (40 г/1 сотку)
  • Кількість обробок:  2

 Основні хвороби полуниці і препарати для боротьби з ними

Хвороба

Препарат

Сіра гниль

Світч, Тельдор,Луна Сенсейшн, Сігнум, Серенада, Топсин М

Борошниста роса

Топаз, Хорус, Сігнум, Луна Сенсейшн,Топсин М

Біла плямистість

Світч, Сігнум, Хорус, Луна Сенсейшн,Топсин М

Бура плямистість

Світч, Сігнум, Хорус, Луна Сенсейшн

Фітофторозна гниль

Альєтт