Здавалося б, газон, звичайна трава, повинна сама по собі рости і нас радувати. А на ділі, це вимагає набагато більше клопоту, часу і як не прикро - і коштів. Але якщо все робити за вже відпрацьованою і робочою схемою, то гарний газон неодмінно віддячить і доповнить ділянку в будь-якій ландшафтній композиції.

     Для початку необхідно підготувати ділянку. В першу чергу вона повинна бути рівною, горбки і западини не дадуть відтворити картинку з листівки, винятком може бути лише масштабна територія, якій такі нерівності додадуть особливого шарму, але для стандартних 5-15 соток це не спрацює.

     Після вирівнювання майбутньої галявини приступаємо до боротьби з бур'янами, які можуть погубити молоду травичку. Обробку гербіцидом слід провести хоча б два рази, в ідеалі - восени, і навесні. Гербіциди суцільної дії працюють тільки по зеленій масі, тобто бур'яни на які потрапить робочий розчин зникнуть, але швидше за все їх насіння потрапить в грунт і знову проросте, саме тому краще обробити двічі. Для цього підійдуть препарати на основі гліфосатів, наприклад Ураган, Раундап, Гліфоган.

     Якщо вам «пощастило» мати на ділянці кротів, краще подумати про них завчасно. Укладання пластикової сітки від кротів на 100% позбавить від непривабливих земляних горбиків. Якщо ж бюджет обмежений, то готуйтеся до нещадної боротьби. Звукові та інші відлякуючі пристосування дуже малоефективні, також проблема повністю не вирішиться всілякими отрутами. Дієвим способом залишаються пастки для кротів. Всього 2-3 кротоловки на ділянку здатні вберегти газон від настирливих сліпців.

     І ось уже все готово для висіву насіння. Поставтеся відповідально до вибору посівного матеріалу, від нього багато залежить. Якщо газон передбачає, що по ньому будуть ходити, бігати, стрибати, то краще брати «спортивні» сорти. Зверніть увагу на кількість сонячного світла, якщо це місце в тіні, вибір повинен зупинитися на тіньовитривалих сортах. Також є спеціальні сорти трави, які можна стригти рідше, вони часто мають відповідні назви, наприклад «ліліпут», «дюймовочка», і т.д.

     Без поливу виростити смарагдову траву буде непросто. Автоматичний полив - ідеальний варіант, при якому зрошення ділянки не вимагає багато часу і праці. Установка коливальних розбризкувачів або ж полив за допомогою спрей-стрічки також дуже ефективні і при цьому набагато дешевше автоматики.

     Ще одним важливим моментом є захист газону від хвороб, так, він ще й хворіти може. При цьому перелік захворювань значний, це і сніжна цвіль, і іржа, і антракноз, і борошниста роса, всілякі види плямистостей. Якщо газон здоровий, з сильним імунітетом, то ймовірність підхопити хворобу менше. Однак краще запобігти, ніж лікувати. Необхідно стежити за своєчасною аерацією і скарифікація, без цих заходів двічі на рік, трава забивається, повстяний шар зростає, а в ньому відмерлі частинки рослин служать відмінним середовищем для розвитку патогенів. Підживлення рослини також важлива складова здоров'я газону. Фунгіциди вирішують проблему, але не слід зловживати, патогени можуть виробити стійкість. Краще мати в запасі 2-3 системних фунгіциду широкого спектру дії з різною діючою речовиною, які можна чергувати весь сезон. Важливо, одним препаратом можна обробляти не больше двох разів за сезон. Обов'язково вносити фунгіцид у другій половині вересня - початку жовтня, щоб уберегти ділянку від снігової плісняви, яка розвивається якщо сніг не сходить тривалий час.

     Своєчасна підгодівля рослин також дуже важлива. У магазинах дуже багато добрив з позначкою «для газону», але суть у всіх одна, азот, фосфор, калій і мікроелементи. Головне запам'ятати, що з ранньої весни і до середини літа слід вносити добриво з великим вмістом азоту, саме він відповідає за активне зростання газону. А вже з другої половини липня слід переходити на калійні добрива, саме калій відповідальний за вдалу зимівлю рослин. Він сприяє набору цукру, який при морозах працює як антифриз, а чим краще газон перенесе заморозки, тим красивіше і здоровіше він буде навесні. Для газонів і ландшафтних рослин в цілому, найбільш популярні гранульовані добрива з пролонгованою дією. Особливу увагу останнім часом займає італійське добриво Активін від Валагро, яке ідеально підходить для газону і інших декоративних рослин. Його особливістю є склад, де не тільки стандартні азот, фосфор, калій і мікроелементи, а й органічна складова. Період розпаду гранули 3-4 місяці, протягом цього періоду можна не хвилюватися за підживлення газону, він отримує все необхідне в правильній дозі. Для весни розроблена формула NPK (азот, фосфор, калій) 20-5-10, з другої половини літа краще підійде Активін 12-5-20. Самі гранули невеликі, діаметром до 1,5 мм, коричневого кольору, на газоні їх не видно.

   Газон дійсно вимагає багато сил, терпіння і вкладень. Але гарний, зелений килим, на якому так приємно проводити час і який просто радує око, вартий того.