І солодкий перець, і томати - дуже теплолюбиві овочі. Прямий посів цих культур в ранньовесняний період практично гарантує поганий урожай - сіянці в переважній більшості просто не зійдуть або виростуть надзвичайно слабкими. Тому ранні томати і перець вирощуються розсадним методом, умови агротехніки практично однакові для обох культур. Але і при такому способі посадки вистачає «підводних каменів», які здатні значно зменшити підсумковий обсяг і якість продукції. Фактори, які мають вирішальний вплив на якість розсади, такі:

  • Склад і структура грунту;
  • Ємyності для вирощування;
  • Температура і освітлення;
  • Режим поливу;
  • Режим внесення добрив;
  • Загартованість розсади, час та обставини її внесення у відкритий грунт.

     Розглянемо кожний з цих факторів детально.

Грунт під разсаду

    В ідеалі варто використовувати готову грунтосуміш: в ній вже змішані необхідні компоненти для правильного розвитку паростків - різні типи грунтів в правильних пропорціях і добрива. Змішати необхідний грунт можна і самостійно, з огляду на наступні вимоги - грунт повинен бути пористим, досить вологоємним, щільністю 0,4-0,6 г / кв.см. Для цього змішують легкі піщані або супіщані грунти (20-30%), торф (50-60%) і компост з гною (20-30%). Торф можна замінити піском, але він гірше вбирає вологу - поливати розсаду необхідно буде частіше.

Розада

Ємності для вирощування

     Спочатку насіння висаджують в невеликі ємності, найкраще використовувати спеціальні касети для розсади - вони займають менше площі, з ними зручніше працювати. Насіння висаджують на глибину 5-10 мм. Після появи першого справжнього листка у перця і другого у томатів розсаду потрібно пересадити в більші ємності для правильного розвитку кореневої системи. Об'єм повинен бути 0,7-1 л, глибина 120-150 мм, ширина - 100-120 мм, склад грунту той же. Паросток необхідно заглибити до рівня сім'ядолі. Ємності повинні бути роздільними, так як на певному етапі їх потрібно розставити на велику дистанцію - з розвитком рослин їм необхідно більше простору для правильного всебічного висвітлення і провітрювання, саджанці не повинні замикатися. Розстановку виконують на 17-20-у добу після пікіровки з розрахунку 20-25 рослин / кв.м.

Лотки

Температурний и світловий режим

    Як уже згадувалося, і томат, і солодкий перець надзвичайно вимогливі до тепла. Тому на стартових етапах вирощування розсади витримується постійна температура + 25-30 ℃. При падінні до + 10-15 ℃ зійде не більше 20% насіння, тому температурний режим повинен витримуватися дуже строго - розсаду найкраще вирощувати в опалювальних теплицях. Після появи сходів температуру потрібно знизити до + 12-15 ℃ днем ​​і + 7-11 ℃ вночі - це запобігає витягуванню рослин. Через 5-7 днів її знову підвищують до + 20-25 ℃ в сонячну погоду, + 17-20 ℃ в хмарну, + 7-11 ℃ вночі. Ні в якому разі температура не повинна перевищувати +35 ℃.

     Паралельно потрібно стежити за вологістю ґрунту (повинна бути 70-80%) і повітря (60-65%); провітрювати рослини потрібно регулярно і інтенсивно.

     Не менш важлива і освітленість. Так як розсаду починають вирощувати ще взимку, природного світла мало, і її потрібно досвічувати - відразу після висіву безперервно протягом 3 діб з потужністю 400 Ватт / кв.м, далі - протягом 17-18 годин до формування першого справжнього листка з тією ж потужністю. Після пікіровки потужність знижують до 200-250 Вт / кв.м і висвітлюють протягом 15-16 годин. Зниження інтенсивності освітлення готує розсаду до природних умов вирощування.

Полив розсади

    Перший полив проводять ще до посіву - грунт, в який висаджують насіння, вже повинен бути вологим. Після висадки полив виконується тільки в тому випадку, якщо грунт пересох. Настійно рекомендується зволожувати грунт обприскувачем, так як інтенсивний полив «струменем» може заглибити або вимити насіння, крім того, так легше розрахувати норму поливу. Для збереження необхідного рівня вологості «свіжозаряженні» касету можна накрити плівкою. Після пікіровки розсаду також поливають при необхідності - коли рівень вологості грунту падає нижче мінімального (менше 70%), зазвичай - з частотою 1 раз в 5-7 днів. Температура води не повинна бути нижче +20 ℃ і вище +35 ℃.

Підживка розсади

      Разсада томата потребує мінеральної підживки менше, ніж розсада перцю. Проте, якщо зовнішні ознаки вказують на «голодування» рослин (лист світлішає, змінює колір і т.д.) - томати варто удобрити, а перець потрібно підгодовувати в будь-якому випадку. Підживлення проводяться після формування 2-3 справжнього листка мікродобривами з розрахунку N: P: K = 13: 40: 13. Також можна вносити листові добрива з розрахунку 10: 54: 10. В обох випадках речовини розводять - 25 г / 10 л води. Для прискорення розвитку коренів можна використовувати стимулятори-укорінювачі в концентрації 0,3 л / 100 л води 1 раз в 10-12 днів.

Рослини

Загартування розсади і подальша висадка на постійне місце

    Розсада повинна «звикнути» до стандартних умов вирощування, особливо, якщо овочі планують вирощувати у відкритому грунті. Для цього за 10-14 днів до висадки необхідно поступово зменшувати температуру в теплиці до зовнішньої (але не менше +15 ℃) на деякий час - починаючи від 1 години в день. Також слід інтенсивніше проводити провітрювання рослин.

     Розсада томата готова до пересадки в грунт в середньому на 45-55 день після посіву. До цього часу у рослини повинні сформуватися 7-8 справжніх листків, його висота повинна становити 250-300 мм. Розсаду солодкого перцю висаджують на «постійне місце проживання» в віці 50-60 днів, рослини повинні бути ростом 200-250 мм і мати 10-12 справжніх листків, а також квіткові бутони (коронний бутон видаляють). До моменту висадки температура грунту повинна бути не менше + 12-15 ℃, а повітря - близько + 15-20 ℃. Найкраще висаджувати розсаду в другій половині дня - саджанці легше адаптуються до нових умов вирощування, особливо якщо їх «переселяють» в польові умови, а не в теплицю.

Через розсаду важче, проте вигідніше

    Трудомісткість вирощування розсади ранніх томатів і солодкого перцю відлякує багатьох виробників. Але, як уже згадувалося, за допомогою прямого посіву хороший урожай цих примхливих овочів навряд чи вдасться отримати. А розсада, як і будь-яка жива істота на ранніх етапах розвитку, вимагає підвищеної уваги і ретельного догляду. Але в перспективі цей метод забезпечує стабільну, надійну і об'ємну віддачу продукції, яка котирується на ринку, а значить - приносить високий прибуток. Гідну винагороду за кілька місяців наполегливої ​​праці.