Професійне насіння гібридів відрізняється безліччю позитивних якостей - найвища схожість на рівні 98-100%, калібрування, багаторівнева попередня обробка, чудові якості рослин і продукціїі; це один з наріжних каменів у фундаменті високого врожаю і максимальної вигоди від вирощування овочів. Як і практично будь-який товар, професійне насіння має термін придатності і вимагає спеціальних умов. Враховуючи вартість насіння, недотримання цих правил може обійтися дуже дорого - кому захочеться виявити, що посівний матеріал, на який покладалися великі надії, став непридатним тому, що його неправильно зберігали? Як зберегти і продовжити термін придатності насіння, як їх правильно зберігати - читайте нижче.

 «Старі» не означає «погані»

     Згідно з українськими ДСТУ, гарантійний термін придатності овочевого посівного матеріалу не перевищує 2 років. Проте, ця цифра досить умовна - при правильному зберіганні (про його особливості ми поговоримо нижче) реальний термін збереження схожості для різних овочевих культур перевищує цей показник в 2-3 рази:

- огірки, кабачки, дині та кавуни зберігають кондиційну схожість при правильному зберіганні 6-8 років;

- терміни придатності насіння бобових культур - 4-6 років;

- томати, редис, капуста біло-і червонокачанна, брокколі - 4-5 років;

- морква, перець солодкий і гострий, салат, фенхель - 3-4 роки;

- пряні трав'янисті культури - 2-3 роки і т.д.

     Терміни придатності насіння овочів залежать від безлічі факторів їх заощадження. При недотриманні умов складського змісту термін збереження схожості може бути значно менше «паспортного» 2-річного. Ну а точне дотримання рекомендацій по зберіганню насіннєвого матеріалу дозволить отримувати стабільно високий результат (80% схожості і вище) навіть від 4-5 літніх насіння.

Термін придатності насіння - що може його скоротити

     Щоб визначити умови, в яких схожість посівного матеріалу не зменшується з плином часу, розглянемо чинники, які можуть впливати на неї. це:

  • Температура повітря в приміщенні.
  • Вологість повітря в приміщенні.
  • Вологість насіння на зберіганні.
  • Упаковка і місце розташування.

Розберемо окремо рівень впливу кожного фактора на насіннєвий матеріал.

Температура - гаряче або холодно?

    Правильна відповідь - прохолодно. При температурах в діапазоні + 5-12 ℃ посівний матеріал зберігає свої результативні властивості набагато довше. При підвищенні температури до + 15-16 ℃ збільшується інтенсивність «дихання» насіння - вони починають втрачати сухі поживні речовини, а разом з ними - і шанси на успішне проростання. Зниження ж температури до показників, близьких до 0 ℃ і нижче, призводить до «засипанню» насіння - вони можуть зберегти свої якості, але при посіві є величезна ймовірність, що вони просто не «прокинуться» без попереднього прогріву.

     Перепади температури відгукуються на схожості ще більше. Якщо немає можливості створити в умовах зберігання насіння температуру в зазначеному вище діапазоні, то необхідно хоча б її стабілізувати - краще постійні + 16-20 ℃, ніж скачки від 0 до +15 ℃.

Вологість повітря - не влаштовувати баню

    При зберіганні насіння в повітропроникних упаковках рівень вологи в повітрі все ж важливий, а особливо, якщо мова йде про ваговому товарі. Перезволоження посівного матеріалу неприпустимо, тому повітря необхідно «висушувати» до 45-60% відносної вологості, не більше. Насіння надзвичайно гігроскопічне, тому навіть надлишок вологи в 5-10% швидко ними поглинається, що веде до різкої втрати схожості.

Чому не можна закладати на зберігання вологе насіння?

    Вологість посівного матеріалу - дуже важливий момент. Саме помилки в дотриманні рівня вологи в насінні гарантовано призводять до швидкої втрати їх корисних властивостей. Вологість насіннєвого матеріалу не повинна перевищувати 6-12% - на цьому рівні дихання зародків уповільнено, як і перебіг біохімічних процесів. Підвищення цього рівня призводить до появи в насінні вільних молекул води, відповідно - до різкого прискорення обмінних процесів в зародках, втрати сухих поживних речовин, як наслідок - рівень схожості і терміни зберігання насіння знижуються в геометричній прогресії.

    Інтенсифікація метаболізму в насінні також призводить до накопичення в них токсичних речовин - проміжних продуктів біообміну. Крім того, «вільна вода» - надзвичайно сприятливе середовище для розвитку грибів-патогенів, що також негативно впливає на перспективу проростання здорової рослини з такою насіння. Так, професійне насіння майже завжди оброблене фунгіцидами, але піддавати їх зайвому ризику не варто.

Упаковка посівного матеріалу

     Звичайно, найкраща упаковка - заводська. Вона не пропускає вологу і повітря, отже - нейтралізує основні негативні чинники впливу. Якщо ж пакет від виробника вже розкритий, посівний матеріал потрібно розмістити в якомога більш закритій ємності. Підійде скляна банка з щільно притертою кришкою або целофановий пакет, який можна запаяти. Перед приміщенням насіння в ємність необхідно перевірити їх на рівень вологості, а після упаковки розташувати їх в темному закритому об'ємі простору. Вплив ультрафіолетових променів (особливо - прямих сонячних) неприпустимо - це призводить до зменшення терміну придатності насіння овочів через прискорення обміну речовин, а також швидкої втрати якісних показників.

Зберігати, не можна викидати

     Насіння - не тільки фундамент рясного врожаю і високого прибутку, це ще й дуже пристойна стаття витрат. Вкрай неприємно збільшувати цю статтю через недотримання правил зберігання. Тим більше, що правила ці досить прості і невимогливі до людського і матеріального фактору. Завдяки даним рекомендаціям дбайливий виробник зможе збільшити термін зберігання насіння, їх характеристики схожості, а значить - заощадить значні кошти і отримає більший прибуток.

     Купуючи насіння в "Грядці", можете бути впевнені, що їх зберігали за всіма правилами!)